آموزش خیاطی


آموزش خیاطی از آن دسته دوره های آموزشی است که با شرکت در آن و فراگیری متدهای مربوطه می توان به درآمد بالایی دست یافت. هر فردی جدا از محل زندگی، تحصیلات و شغل، نیاز به پوشش دارد. اما لباس افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. در همین راستا اشخاصی که به دنیای پوشاک، مد و فشن علاقه مند می باشند با یادگیری خیاطی وارد این شغل می شوند و عموما نیز در مدت زمان اندک، درآمد بالایی به دست می آورند. در این مقاله قصد داریم تا ناگفته های آموزش خیاطی را خدمتتان شرح دهیم.

زمان های تشکیل کلاس های خیاطی

ایام هفته

نام دوره خیاطی

شنبه

نازک دوز زنانه، ضخیم دوز زنانه

یکشنبه

مانتو دوز، نازک دوز زنانه، لباس شب و عروس

دوشنبه

نازک دوز زنانه، ضخیم دوز زنانه

سه شنبه

نازک دوز زنانه، شلوار دوز

چهارشنبه

ضخیم دوز زنانه، لباس شب و عروس

پنج شنبه

مولاژ، نازک دوز مردانه

جمعه

نازک دوز زنانه، مولاژ، نازک دوز مردانه

قدم هایی که پیش از آغاز آموزش خیاطی باید برداشت:

اگر شما نیز مایلید تا در دوره های آموزش خیاطی شرکت نمایید، دقت کنید که این دوره ها به یکسری پیش نیاز ها احتیاج دارند. این موارد به صورت خلاصه به قرار زیر می باشند.

–       حتما ابتدا در دوره نازک دوزی ثبت نام کنید.

برای افراد مبتدی که قصد دارند تازه دوره آموزش خیاطی را پشت سر بگذارند، شرکت در کلاس نازک دوزی اولین قدم می باشد. دوره های نازک دوز زنانه یا نازک دوز مردانه در آموزش خیاطی هزینه زیادی ندارند اما نکات بیشماری در آنها در خصوص خیاطی به شما آموزش داده می شود.

–       برای آموزش خیاطی یک آموزشگاه خوب انتخاب کنید:

بسیار مهم است که شما دوره های آموزش خیاطی را نزد اساتید مجرب و باتجربه پشت سر بگذارید. از همین رو توصیه می شود تا حتما به آموزشگاه، اساتید و سرفصل هایی که آموزش می دهند، دقت نمایید. آموزشگاه خیاطی انتخابی شما  باید پس از اتمام کلاس ها به شما گواهینامه های معتبر ارائه دهد تا به کمک آنان وارد بازار کار شوید. معتبر ترین مدرک بین المللی خیاطی ، مدرک خیاطی سازمان آموزش فنی و حرفه ای است که در 186 کشور دارای اعتبار است و بین المللی بوده و با مدرک فنی وحرفه ای خیاطی می توانید طبف ماده 6 و 13 قانون نظام صنفی جواز کسب و کار دریافت نمایید.

–       در آموزش خیاطی از چرخ مناسب استفاده نمایید.

چرخ خیاطی خوب و کارآمد یک بخش مهم از آموزش خیاطی محسوب می شود. به عنوان یک نکته در آموزش خیاطی  نظر داشته باشید که هر چرخ خیاطی می تواند برای یک فعالیت مناسب باشد. توصیه می شود، چرخ خیاطی هایی خریداری نمایید که تنوع دوخت در آنها زیاد است. از سمت دیگر، وزن چرخ خیاطی شما نباید زیاد باشد. در این صورت حمل نمودن آن آسان تر می باشد.در دوره های آموزش خیاطی آموزشگاه پیشکسوتان آشنایی کامل با انواع چرخ خیاطی های خانگی و صنعتی و کاربرد آنها آموزش داده می شود.

–       به هیچ وجه عجله نکنید:

دوره های آموزش خیاطی را باید به صورت مرحله به مرحله و منظم پشت سر بگذارید. تمام نکاتی که به شما در مورد خیاطی آموزش داده می شوند باید تکرار گردند و همچنین کارآموز باید تمرین های زیادی را در دوره آموزش خیاطی انجام دهد. در واقع تمام این موارد علاوه بر تکرار به تمرین عملی و زمان  نیاز دارند. از همین رو گفته می شود که به هیچ وجه در آموزش خیاطی عجله نکنید. برای اینکه یک خیاط ماهر و کاربلد شوید نیاز به صبر و حوصله می باشد و البته تمرین و تمرین و تمرین .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزش خیاطی با شماره های 22705334-22706967-22706966 تماس حاصل فرمایید.

–       نحوه خواندن الگو:

یکی از مهمترین مهارت هایی که در دوره آموزش خیاطی می آموزید، الگو خوانی است. به عنوان یک خیاط شما وقتی به الگویی نگاه می کنید، باید بتوانید آن را متوجه شده و به سرعت روی پارچه پیاده نمایید. البته علاوه بر خواندن الگو ، اندازه گیری و کشیدن الگو نیز از نکات بسیار مهم یک کلاس حرفه ای آموزش خیاطی است .

–       به صورت پروژه ای کار کنید:

برای اینکه بتوانید یک خیاط حرفه ای و خوب شوید، بسیار مهم است که پروژه محور فعالیت نمایید. در دوره آموزش خیاطی و حین فراگیری نیز باید به همین صورت فعالیت نمایید. در واقع اگر استاد به شما نحوه دوختن دامن را آموخت، حتما یک نمونه نیز برای خود به عنوان تمرین بدوزید.

–       با پارچه ها آشنا شوید و پارچه خوب برای فعالیت خود انتخاب کنید.

یکی از موارد مهمی که در آموزش خیاطی به آن دقت می شود، پارچه است. شما برای هر لباس با مدل خاص به یک پارچه مناسب نیاز دارید. از همین رو بسیار مهم است تا با انواع پارچه ها و ویژگی های آنان آشنا باشید.

متد های معروف در آموزش خیاطی:

برای اینکه در دوره های آموزش خیاطی شرکت نمایید، باید بدانید که متدهای متفاوتی وجود دارند که اساتید از آنان استفاده می نمایند. یک خیاط حرفه ای و کاربلد باید از روش های نوین و بروز الگوسازی استفاده نماید. به همین دلیل در زیر برخی از متد های معروف معرفی شده اند.

دوره خیاطی-پیشکسوتان org

–       آموزش خیاطی با متد گرلاوین:

این متد در آموزش خیاطی یکی از دقیق ترین متد های موجود می باشد که طی آن تمام بخش های بدن اندازه گیری می شوند و بر اساس اندازه های گرفته شده، الگو تهیه می گردد. با توجه به اینکه اندازه گیری دقیق انجام می شود، از همین رو لباس دوخته شده نیز فیت بدن می باشد. البته باید بیان داشت که متد گرلاوین یکی از متدهای منسوخ شده در خیاطی می باشد و اغلب آموزشگاه های قدیمی از آن استفاده می کنند.

–       آموزش خیاطی  با متد مولر:

یک از مدرن ترین و بهترین و البته رایج ترین متدهای موجود در آموزش خیاطی زنانه متد مولر است .در آموزش خیاطی متد مولر  که ریشه آلمانی دارد، طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. یکی از مزیت های متد مولر این مورد می باشد که پیچیدگی آن کم است. البته باید خاطرنشان شد که ظرافت نیز در این متد آموزش خیاطی نسبتا کم می باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از اساتید خیاطی این روش را بهترین متد برای یادگیری آموزش خیاطی زنانه می دانند زیرا تجسم طرح نهایی را آسان می نماید،بسیار مدرن است و الگو کشیدن را نسبت به سایر متدها آسان تر می کند. خاطرنشان می شود که متد مولر بیشتر برای شخصی دوزی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

–       متد آموزش خیاطی متریک:

در این متد آموزش خیاطی شما قادر خواهید بود که بر اساس سایزبندی های موجود، الگوی شخصی تهیه نمایید. این متد را می توان یکی از دقیق ترین روش های آموزش خیاطی زنانه دانست. از همین رو دور از ذهن نیست که بیان داریم، دستورالعمل های زیادی در روش متریک در دوره آموزش خیاطی زنانه وجود دارند. به همین دلیل یادگیری روش متریک می تواند کمی دشوار باشد. در این روش فرمول های زیادی برای اندازه گیری و ترسیم الگو وجود دارند و همین مورد نیز می تواند برای برخی افراد مشکل ساز شود.

–       آموزش خیاطی با متد ایتالیایی:

امروزه برای آموزش خیاطی از متد ایتالیایی نیز بسیار استفاده می شود. در روش متد ایتالیایی از الگو استفاده نمی گردد و طرح لباس مستقیم روی پارچه ،پیاده سازی می شود. در واقع سایزها بر اساس الگوهای از پیش تهیه شده روی لباس پیاده می شوند. لازم به ذکر است که در قیاس با سایر روش های آموزش خیاطی، متد ایتالیایی روش مانور کمتری دارد.

–       آموزش خیاطی با متد فرانسوی:

این روش آموزش خیاطی در صنعت پوشاک علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب می نماید. باید بیان کرد که متد فرانسوی برای افرادی که به صورت انبوه لباس می دوزند، گزینه خوبی می باشد. از همین رو برای اشخاصی که دارای ایرادات اندامی می باشند، گزینه خوبی نخواهد بود.

–       آموزش خیاطی با متد abm

در این روش از آموزش خیاطی از جدول های سایزبندی آماده استفاده می شود. با این جداول کار الگو کشی بسیار آسان می شود البته باید بیان نمود که از این روش نمی توان برای دوخت های شخصی استفاده کرد. ولیکن عموما برای دوخت های انبوه پاسخگویی آن خوب است.

امروزه اغلب ایرانی ها از متد های تلفیقی در بحث آموزش خیاطی استفاده می نمایند. از همین رو برای افرادی که دارای ایرادات اندامی نیز می باشند، می توان لباس های مناسبی تهیه نمود.

آموزشگاه خیاطی پیشکسوتان واقع در میدان تجریش ارائه دهنده کلیه دوره های آموزش خیاطی با اعطا مدرک بین المللی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

Call Now Buttonجهت دریافت مشاوره کلیک کن!
Verified by MonsterInsights