مقالات

مد لباس

مد لباس - پیشکسوتان - آموزش طراحی لباس
Rate this post

طراحان پیشرو  مد لباس، تولید کنندگان پوشاک، کارشناسان نساجی همه تحت تاثیر ترند های متفاوت سال به سال تغییر کننده صنعت مد هستند. عناصر مد لباس در ترند های طراحی مد لباس با هم ترکیب می شوند تا لباس و اکسسوری های دیدنی ایجاد کنند. این عناصر هرکدام افکار ، بحث ها تاثیرات متفاوتی بر مد لباس دارند. اگر می خواهید در دنیای مد لباس حرفی برای گفتن داشته باشید، در دوره طراحی لباس آموزشگاه پیشکسوتان ثبت نام کنید و یک طراح لباس حرفه ای شوید.

 

 

 

 این عناصر مهم مد لباس چیست؟

1.رنگ

رنگ اولین چیزی است که در مورد مد لباس متوجه می شوید. مقدار رنگ (تره یا روشن) و حس رنگ (امید بخش یا کسل کننده) استفاده شده ، تناسب رنگ های مختلف استفاده شده، رنگ لوازم جانبی مورد استفاده ،  همه در فرایند طراحی مد لباس به عنوان اولین برداشت از اهمیت زیادی برخوردار هستند. اصولاً رنگ ها به عنوان رنگ های گرم و سرد و سپس کمرنگ و پر رنگ طبقه بندی می شوند. طراحان مد لباس از رنگ ها برای ایجاد توهم اندازه ، نور و غیره استفاده می کنند. به عنوان مثال. رنگ های تیره و کسل کننده می توانند توهم فاصله را ایجاد کنند. رنگ های روشن باعث می شود مد لباس از لحاظ اندازه بزرگتر از لباس تیره به نظر برسد. از طرح های رنگی مؤثر برای تقویت ظاهر پوشاک استفاده می شود. برخی از رنگ ها در دوره های مختلف به اصطلاح مد می شوند و طراحان مد لباس بیشتر از این رنگ ها در آن دوره استفاده می کنند.

 

 

  1. شکل ظاهری

یکی از مهم ترین عناصر طراحی مد لباس است. این شکل ظاهری در اصل، مربوط به سبک منحصر بفرد طراح لباس است.  فصل، مناسبت ، شکل بدن و اندازه استفاده کننده از لباس، همه هنگام انتخاب و طراحی شکل ظاهری برای یک پوشاک خاص در نظر گرفته می شود. شکل ظاهری مد لباس باید بدن را بپوشاند و همچنین با دوره زمانی هماهنگ باشد. طراحان از عناصر سبک مختلفی برای تغییر شکل ظاهری لباس استفاده می کنند تا متناسب با بدن خریدار باشد. برای مثال استفاده از اپل شانه، نوعی تغییر شکل ظاهری محسوب می شود و در عین حال با مد لباس یک دوره خاص هماهنگ بود.

3.پارچه

نوع پارچه ای که برای یک مد لباس انتخاب می کنید، در نحوه شکل گیری آن بسیار مهم است. بافت پارچه به احساس پارچه روی دست یا بدن اشاره دارد. از دیگر نکات مهم مربوط به پارچه می توان به سفتی یا نرمی آن و جنس آن ، زیبایی و  تاثیر آن بر روی مصرف کننده اشاره کرد. از نظر فرم پارچه بر روی بدن پارچه های متنوعی با بافت های مختلف وجود دارد. با توجه به مد لباس می توان از پارچه های های چروکیده، خرد شده یا پارچه های برجسته استفاده کرد. بیشتر بافت پارچه با نوع خاصی از الیاف بافی در مد لباس حاصل می شود. مقداری از بافت به عنوان نتیجه شستشو می تواند تغییر کند. معمولا پارچه برای مد لباس در خط مقدم طراحی لباس نگه داشته می شود و جز مهم ترین ها در تولید است.

 

جهت مطالعه مزایای دوره آموزش طراحی لباس در مجتمع آموزشی فنی پیشکسوتان به صفحه آموزش طراحی لباس مراجعه فرمایید

  1. طرح پارچه

هنگامی که شما طراحی می کنید ، طرح های ذاتی پارچه را در نظر خواهید گرفت. در واقع طرح پارچه می تواند نقش بسیار مهمی در طراحی و مد لباس داشته باشند.

5.فرم اندام

وقتی لباس می پوشید می خواهید ظاهری شیک داشته باشید و بهترین خود را ظاهر کنید. در حقیقت می خواهید نقاط قوتتان را تقویت و نقاط ضعف اندامتان را با مد لباس از دید خارج کنید. هر یک از افراد از بدن متفاوتی برخوردار هستند. و برای طراحی موفقیت آمیز مد لباس، طبقه بندی خاصی لازم است. مهم ترین شکل های بدن در مد لباس طبق یک طبقه بندی کلی شامل مستطیل ، مثلث ، مثلث معکوس ، بیضی ، مربعی ، الماسی، ساعت شنی و غیره است. از این میان ، به خاطر تبلیغات رسانه ها، شکل ساعت شنی به عنوان بدن ایده آل در نظر گرفته می شود ، اما با توجه به زمان ، تأثیرات اجتماعی و فرهنگی می تواند مد لباس متفاوت باشد. طراحان مد لباس ، لباس هایی را طراحی می کنند که بدن را به این شکل ایده ال نزدیک کند.

 

 

6.تعادل

تعادل در مد لباس ، به تقارن یا عدم تقارن در اشکال ، رنگ ها ، خطوط و عناصر اشاره دارد. در حقیقت در تعادل در مد لباس به معنی درجه نسبی اهمیتی است که به عناصر مختلف طرح مد لباس داده می شود. طراح  مد لباس، لباس را طوری طراحی می کند که دو طرف آن شامل جلو یا عقب، پایین یا بالا، چپ یا راست به صورت متعادل به نظر برسند. ترکیب مناسب خطوط ، شکل ، رنگ و بافت می تواند ریتم های مختلفی ایجاد کند. ریتم به الگوی ایجاد شده با استفاده از خطوط یا اشکال اشاره دارد.

7.تاکید

این به اهمیتی که یک عنصر طراحی برای نشان دادن چیزی یا توجه به چیزی کمک می کند، اشاره دارد. که معمولاً شکافی در شکل ظاهری پوشاک است. برخی از ویژگی های مد لباس به دلیل تأثیر مثبت بر پوشاک مورد تأکید بیشتر قرار گرفته است. مثلا از کمربند برای تأکید بر نازک بودن دور کمر استفاده می شود.

8.طراحی خطوط

طراحی خطوط در مد لباس به خطوط موجود در پوشاک اشاره دارد که شکل مد لباس را مانند خط کمر ، گردن یا آستین جدا می کند. سپس خطوط سبک وجود دارد که اساساً درز هستند. این خطوط و قرار دادن صحیح آنها در ترکیب مد لباس بسیار مهم است. خطوط برای ایجاد ابعاد مختلف تصویری با یکدیگر ترکیب شده و یا مرتب می شوند. دو نوع خط طراحی مد لباس، خطوط مستقیم و خطوط منحنی هستند. خطوط مستقیم می توانند به صورت افقی ، به صورت عمودی یا مورب قرار بگیرند. یک خط منحنی می تواند تقریباً کروی یا کمی خمیده باشد. خطوط منحنی جلوه ای از گرد بودن و خطوط مستقیم جلوه ی باریک به مد لباس می دهد. اگرچه استثناهایی مانند یک خط افقی وجود دارد که می تواند ظاهر پهن تری را نشان دهد. خطوط مد لباس باید با هم کار کنند، یعنی همه آنها باید مکمل یکدیگر باشند

 

 

  1. جزییات

این شامل جزئیاتی است که به منظور ارتقاء ظاهری مد لباس مانند بریدگی ، پف های آستین ، فرم یقه ها ، حلقه ها ، نوارها ، کوک ها ، اتصالات و غیره است. در مد لباس طرح های تزئینی شامل تزئینات سطحی انجام شده بر روی پارچه است که طرح هایی از قبیل گلدوزی، لوازم تزئینی، منجوق یا پارچه هایی مانند کراوات ، حاشیه ها و غیره می شود. همه اینها با توجه به نوع پارچه ، سادگی یا پیچیدگی مد لباس، کارایی لباس و غیره افزوده می شود.

10 وحدت و نسبت مد لباس

نسبت به رابطه اجزای مختلف یک پوشاک و اندازه یا مقیاس پوشاک در رابطه با اندازه خریدار است و اغلب با یکدیگر در نظر گرفته می شود.در مد لباس وحدت روشی است که در آن همه عناصر طراحی مد لباس مانند نسبت ، تعادل ، ریتم و تاکید همه با هم جمع شده و یکدیگر را تقویت می کنند.

آکادمی مد و لباس پیشکسوتان

One thought on “مد لباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *